Trasy wycieczkowe

Gdy już poznasz Zagórz wraz z jego przyrodniczo-kulturowymi atrakcjami, nie zapomnij zerknąć „za miedzę”.

Dla spragnionych poznania historii i rzemiosła grup etnicznych zamieszkujących tereny południowo-wschodniej Polski – idealnym punktem wycieczki będzie wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
W sanockim Skansenie jak w wehikule czasu cofniesz się do chwil, gdzie rytm życia wyznaczały prace w gospodarstwie, a sąsiedzkie gawędy urozmaicały długie zimowe wieczory.
42 48 51 83 P1140373 110

Zanim udasz się na wyprawę Szlakiem Bieszczadzkich Cerkwi Drewnianych  – zajrzyj najpierw do Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, gdzie na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosłowanych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy.
Dojazd: z Zagórza do Caritas Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach przez DK84 i Mała pętla bieszczadzka/Wielka pętla bieszczadzka/DK84 .  18 km (około 25 min samochodem)

miniatury 2 miniatury 5  miniatury 3

Program obowiązkowy:

Dla początkujących piechurów programem obowiązkowym będzie Połonina Wetlińska lub Połonina Caryńska.

Połonina Wetlińska – pasmo górskie i połonina w Bieszczadach Zachodnich. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach.
Z przystanku autobusowego Zagórz PKP udajemy się autobusem do Wetliny, gdyż tam zaczyna się wejście na szlak. Obowiązkowy bilet wstępu w kiosku przy wejściu – możemy zakupić tam koszulki, napoje i widokówki – czasami zdarzają się przyjemne niespodzianki w postaci książek opisujących faunę i florę Bieszczad.

Dwa głazy spięte motywem cerkiewnej bani to pomnik Jerzego Harasymowicza jest on punktem startowym wycieczki. A dalej? Dalej szlakiem w górę rozkoszować się przyrodą i chwilami spędzanymi w tych uroczych stronach ! Gdy dotrzemy na szczyt – odpoczynek przy „Chatce Puchatka” najwyżej położonym schronisku w Bieszczadach (1228 m. n. p. m.) Dalej do wyboru albo powrót – albo dalsza wędrówka na Połoninę Caryńską lub Przełęcz M. Orłowicza. Na podróżujących własnym środkiem transportu czeka przed wejściem na szlak przygotowany parking płatny. Dla chcących kontynuować wycieczkę z Połoniny Wetlińskiej do Połoniny Caryńskiej od niedawna istnieje możliwość skorzystania z usług lokalnych przewoźników, którzy schodzących z Połoniny Caryńskiej mogą podwieźć do punktu startowego, czyli na parking w Wetlinie. Najświeższych informacji zawsze można zaczerpnąć w budce z biletami.

Szlaki turystyczne:

szlak turystyczny czerwony: Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne

szlak turystyczny żółty: Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna

szlak turystyczny żółty i szlak turystyczny czarny: Połonina Wetlińska (schronisko) – camping „Górna Wetlinka”

szlak turystyczny żółty Wetlina: – Przełęcz M. Orłowicza – Zatwarnica (na obrzeżach Połoniny Wetlińskiej)

Ścieżka edukacyjna zielona Wetlina: – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Przeł. Wyżna i camping „Górna Wetlinka”
(ścieżka przyrodnicza „Pełnik”, biegnąca wzdłuż szlaków pieszych)

IMG_3579  IMG_3594  IMG_3683  IMG_3627  IMG_3649  IMG_3651  IMG_3667  IMG_3684

Link do filmu ” Wetlina ” Podziękowania dla Mehring Mehring za miłe odwiedziny w Zielonym Kocie i udostępnienie filmów :*

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *